تبلیغات
دست آوردهای روز بشر - جدیدترین دست آورد جنگی ایران
قالب وبلاگ قالب وبلاگ

دست آوردهای روز بشر
 
جدید،تازه،متنوع


Powered by WebGozar


به وبلاگ من خوش آمدید
 
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 5 خرداد 1390 توسط مهدی ارکیان
 
تشریح جدیدترین دستاوردهای نظامی ایران برای وابستگان نظامی كشورهای خارجی

خبرگزاری فارس: جانشین فرمانده نیروی دریایی سپاه جدیدترین دستاوردهای نظامی ایران در رزمایش پیامبر اعظم را برای وابستگان نظامی كشورهای خارجی در تهران تشریح كرد.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس، سردار فدوی جانشین فرماندهی نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ظهر امروز دوشنبه درمحل ستاد این نیرو در جمع وابستگان نظامی كشورهای خارجی در تشریح رزمایش مشترك دریایی پیامبر اعظم (ص) گفت: در این رزمایش 1500 فروند شناور از انواع اژدر افكن، موشك‌انداز، راكت‌انداز، مین‌ریز و پشتیبانی شركت داشتند كه این تركیب به ما امكان انجام عملیات‌های مختلف را داده بود.
فدوی افزود: علاوه بر شناورها یك تركیب مطلوب از سامانه‌های ساحل-دریا و دریا-هوا هم در این رزمایش به كار گرفته شده بود كه آزمایش موفقی برای ما به عمل آمد.
وی با بیان اینكه رزمایش در یك مقطع زمانی و مكانی خاص انجام گرفت، اظهار داشت: رزمایش در منطقه جغرافیایی خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان برگزار شد و مقطع زمانی آن نیز از این جهت حائز اهمیت است كه یك جو روانی شدید در منطقه علیه ما وجود داشت.
جانشین فرمانده نیروی دریایی سپاه با اشاره به فرمان امام راحل در سال 64 برای تشكیل نیروهای سه‌گانه سپاه تصریح كرد: مجموعه‌ای كه در آن زمان به عنوان نیروی دریایی سپاه تشكیل شد، مثل بقیه نیروها درجنگ با عراق بود و درسال 65 در حالی ما در كل مناطق دریایی كشور مستقر شدیم كه یك سال از فرمان امام می‌گذشت و مدتی قبل از این نیز آمریكایی‌ها طبق برنامه قبلی كه داشتند به حجم بالایی از نیروهای خود در منطقه حضور پیدا كردند.
فدوی با اشاره به تغییراتی كه در جبهه جنگ ایران و عراق در اثر عملیات‌های والفجر هشت و كربلای پنج به وجود آمده بود، بیان داشت: تغییر موازنه‌ای كه در اثر این دو عملیات در جنگ به وجود آمده بود، مطلوب آمریكا نبود و آنها از این مقطع زمانی به بعد به صورت كاملاً آشكارتری به دخالت در جنگ پرداختند و در نتیجه به همراه عراق جواب پیروزی‌های ما در جبهه را با حملات هوایی و موشكی به شهرهای كشورمان و حمله به اهداف دریایی ما در خلیج فارس و تنگه هرمز می‌دادند و این در حالی بود كه ناوهای آمریكایی برای جلوگیری از عملیات متقابل ما در خلیج فارس و تنگه هرمز در این مناطق مستقر شده بودند و در واقع عراق نیروی دریایی نداشت كه حریف ما در خلیج فارس شود.
وی با بیان اینكه حضور آمریكایی‌ها در منطقه فی‌البداهه نبود و مدارك باقی مانده از نیروهای مستشاری آمریكا در ایران قبل از انقلاب مستند این ادعا هستند كه آمریكا از قبل برنامه داشت تا در اواخر دهه 80 برای حفظ تسلط خود بر منابع انرژی خلیج فارس در این منطقه حضور مستقیم پیدا كند، اضافه كرد: از سال 1973 بعد از بحران انرژی سعی شد تا بر تولید، قیمت و مصرف نفت كنترل اعمال شود، اما اگر چه اعمال كنترل بر تولید و قیمت تا حدودی ممكن شد، اما كنترل بر مصرف نفت ممكن نشد و آمریكا برای حفظ تسلط خود بر جهان نیاز شدیدی به كنترل بر 70 درصد منابع نفت دنیا در خلیج فارس داشته و دارد.
این مقام نظامی با بیان این‌كه بر خلاف بهانه واهی آمریكا مبنی بر حضور در خلیج فارس برای تامین امنیت منطقه، حضور واشنگتن فقط به افزایش ناامنی منجر شده است، خاطر نشان ساخت: آمریكایی‌ها برای خطوط كشتی‌رانی، هواپیمایی و حتی مردم عادی كه با لنج به ماهی‌گیری در دریا می‌پرداختند، ناامنی ایجاد كردند.
فدوی گفت: به اعتراف مقامات وزارت دفاع آمریكا (پنتاگون) حضور نیروی دریایی سپاه در خلیج فارس باعث شد كه اهداف آمریكا در این منطقه یا اصلاً محقق نشود و یا اینكه به نحو مطلوب آمریكا محقق نشود و این در حالی بود كه نیروی دریایی سپاه ملزومات سه‌گانه اصلی و اولیه یك نیروی نظامی یعنی سازماندهی، آموزش و تجهیزات متناسب با ماموریت و وظایف خود را نداشت، اما یكی از مسئولان پنتاگون در اوایل سال 66 درباره حضور سپاه در خلیج فارس گفته بود پدیده جدید سپاه در خلیج فارس باعث شده است كه ناوهای آمریكایی در این منطقه نه تنها قادر به انجام ماموریت‌های خود نیستند، بلكه حتی قادر نیستند در برابر قایق‌های تندرو سپاه از خود دفاع كنند و اگر عكس‌ها و فیلم‌های مربوط به آن زمان ناوهای آمریكایی را دیده باشید، متوجه شده‌اید كه دور تا دور این ناوها و شناورها كیسه‌های شن بسته شده بود.
وی افزود: آمریكایی‌ها در مقاطع مختلف توانمندی‌های مختلف خود را در خلیج فارس به نمایش گذاشته‌اند، اما مورد اصابت قرار گرفتن یك ناو یك میلیارد دلاری آنها نشانه استیصال و ناتوانی آنها بود.
جانشین فرمانده نیروی دریایی سپاه اظهار داشت: امروز حدود 19 سال از شكل‌گیری سپاه می‌گذرد و این سال‌ها برای آماده شدن و تحصیل ملزومات سه‌گانه نیروهای نظامی توسط نیروی دریایی سپاه زمان خوبی بوده است و با كار شبانه‌روزی كه در این سال‌ها صورت گرفت، سپاه به آمادگی خیلی خوبی رسیده است كه همگان گوشه‌هایی از دستاوردهای این سال‌ها را در رزمایش اخیر مشاهده كردند. ذكر این نكته نیز لازم است كه یكی از عوامل دخیل در این رشد و بالندگی نیروهای نظامی ما تحریم كشور ما بود و امروز نیز ما زیرساخت‌هایی ایجاد كرده‌ایم كه اگر تحریم مفصل دیگری علیه ما اعمال شود، ما می‌توانیم یك جهش داشته باشیم.
فدوی با اشاره به شلیك موفق موشك زیرآبی ایران با سرعت 100متر بر ثانیه بر روی شناورهای ساخت داخل و با تكنیك داخلی تصریح كرد: شلیك این موشك كه نظیر آن فقط در سازمان نظامی روسیه وجود دارد، تعجب همگان را برانگیخت و لازم است بگویم كه آمریكا با صرف هزینه‌های سنگین سعی در ساخت نمونه این موشك‌ها را داشت كه موفق نشد و بعد از این شكست سعی كرد تكنولوژی ساخت این موشك را از روسیه بدزدد كه مامور بلندپایه سازمان سیا كه برای این منظور به روسیه رفته بود، دستگیر و محاكمه شد و تنها بعد از سفر كلینتون به روسیه و به درخواست او آزاد شد و امروز كه حدود 10 سال از این اتفاقات می‌گذرد، آمریكا هنوز نتوانسته به سرعت بیش از 25 متر در ثانیه در زیر آب دست پیدا كند.
وی آزمایش موفق قایق پرنده در این رزمایش را مورد اشاره قرار داد و اضافه كرد: این شناور نیز در سازمان رزم هیچ كشور دیگری جز روسیه وجود ندارد و در سازمان رزم ما آماده انجام عملیات نظامی است. همچنین شلیك موشك دور برد سنگین از روی بالگرد كه از مدت‌ها قبل در نیروی دریایی سپاه عملیاتی شده و از نظر نیاز نیروهای مسلح به پشتیبانی موشكی از راه دور برای نیروهای مسلح كشورمان كفایت می‌كند.
این مقام نظامی همچنین با اشاره به شلیك موفق انواع مختلف موشك‌های دیگر و اژدرها از روی شناورهای سبك و شلیك سلاح‌های پدافندی مختلف دیگر در این رزمایش تاكید كرد: عنوان قایق تندرو را آمریكایی‌ها اولین بار درباره قایق‌های ایرانی در جنگ استفاده كردند، اما باید بگویم كه آن قایق‌ها اصلاً تندرو نبودند و قایق پرنده جدید ایران واقعاً تندرو است.
فدوی با بیان اینكه خلیج فارس یك منطقه با اهمیت جهانی است كه درك این اهمیت در وهله اول به عهده كشورهای خود این منطقه است، گفت: ما درك كاملی از این اهمیت را هم به خاطر منافع خودمان و هم به خاطر منافع كشورهای دیگر داریم و به همین لحاظ توان نظامی-دفاعی و دریایی تشكیل داده‌ایم كه حافظ منافع خودمان و دیگران باشد تا مانع از استفاده یك قدرت از منابع منطقه برای تسلط بر دیگر كشورهای دنیا شود.
وی افزود: توان نظامی ما به طور قطع تهدیدی علیه هیچ كشوری نیست و تاریخ گذشته موید این ادعاست كه در چند صد سال گذشته هیچ تهدیدی از طرف ما متوجه هیچ كشوری نشده است و همچنین جهت‌گیری و سمت و سوی شكل‌گیری و رشد نیروی نظامی ما نیز موید این ادعاست كه توان ما تهدیدی علیه هیچ كشور دیگری نیست؛ چرا كه ما به غیر از آمریكا هیچ كشور دیگری چه در منطقه و چه در سایر نقاط جهان را با توجه به انگیزه‌ها و شرایط آنها برای خود تهدید نمی‌دانیم.
جانشین فرمانده نیروی دریایی سپاه درباره دلایل انتخاب زمان و مكان انجام رزمایش پیامبر اعظم(ص) و مسایل نظامی بسیاری كه در رزمایش اعلام شد، اظهار داشت: ما برای ایجاد اطمینان خاطر در مردم خودمان و منطقه چنین انتخاب و عملكردی داشتیم و می‌خواستیم چنانكه در رزمایش گفته شد، بگوییم كه در این مسئله دو طرف وجود دارد كه یكی آمریكاست كه تهدیدی برای ما می‌باشد و طرف دیگر ایران كشوری كه می‌خواهد در شرایط مطلوب زندگی كند.
فدوی تصریح كرد: علت اینكه نیروی دریایی سپاه در این رزمایش محور بود، این است كه آمریكا یك نیروی نظامی دریا پایه‌ای دارد و در تمام سال‌های گذشته نیز اقدامات سلطه‌طلبانه خود را با تكیه بر همین نیرو انجام داده‌اند.
وی در پایان سخنان خود تاكید كرد: توان نظامی ایران اتكا به حول و قوه الهی دارد و هیچ قدرتی را جز خدا نمی‌شناسد و بر وعده‌های خدا در قرآن نیز اعتقاد كامل داریم كه یكی از این وعده‌ها نیز این است كه «خداوند هرگز مشركان را بر مومنان مسلط نخواهد كرد».
در ادامه این كنفرانس سردار فدوی به پاسخ گفتن به سوال وابستگان نظامی تعدادی از كشورها و خبرنگاران حاضر در جلسه پرداخت.
جانشین فرمانده نیروی دریایی سپاه در پاسخ به سوال وابسته نظامی كشور هندوستان مبنی بر اینكه عنوان شده بود كه رزمایش توسط سپاه و ارتش به صورت مشترك برگزار می‌شود، اما این رزمایش با محوریت نیروی دریایی سپاه برگزار شد و آیا نمی‌شد این رزمایش را به صورت تلفیقی با استفاده از توان نظامی ارتش و سپاه انجام داد؟ گفت: آنچه در نیروی دریایی سپاه به عنوان توانمندی تعریف شده است، با تعریف توانمندی در نیروهای دریایی دیگر كشورهای دنیا تفاوت دارد و این تعریف متناسب با مشخصه‌های متعلق به ماست و مطابق تهدید، اقتصاد، تكنولوژی و نیروی انسانی ما می‌باشد. در نیروی دریایی ارتش نیز این تعریف متفاوت از نیروی دریایی سپاه است و در واقع مبنای همكاری ما با ارتش تقسیم كاری است كه بین ما صورت گرفته است و سپاه و ارتش مكمل یكدیگر هستند.
وابسته نظامی هند به عنوان دومین سوال خود پرسید با توجه به اینكه سلاح‌های شلیك شده در رزمایش نشان دهنده پیشرفت شماست، اما اگر حریف شما توانمندی قوی‌تر و پیشرفته‌تری از شما داشته باشد، پس شما چگونه و در كجا می‌خواهید از سلاح‌های خودتان استفاده كنید؟ كه فدوی در پاسخ وی اظهار داشت: ما سلاح‌های خودمان را طبق تعریف خودمان به كار خواهیم گرفت و ضمناً تحت هیچ شرایطی صبر نمی‌كنیم شناوری نزدیك ساحل ما بیاید، بعد ما از سلاح خود علیه آن استفاده كنیم؛ بلكه مطابق دستور امام اول شیعیان ما هیچگاه در داخل خانه خود با دشمن نمی‌جنگیم بلكه یا در خانه خود دشمن با او می‌جنگیم و یا در خارج از خانه خودمان با او می‌جنگیم. ضمناً مطمئن باشید كه آسیب‌پذیری آمریكایی‌ها از توانمندیشان بیشتر است.
وابسته نظامی كشور لهستان سوال كننده بعدی بود كه وی نیز درباره دلیل محوریت نیروی دریایی سپاه در رزمایشی كه رسماً به عنوان رزمایش مشترك نامیده می‌‌شد، پرسید و جانشین فرمانده نیروی دریایی سپاه رد پاسخ وی گفت: محوریت رزمایش با سپاه بود و وظایف ما نیز در این رزمایش سنگی‌تر بود، ولی همان‌طور كه در حین انجام رزمایش عنوان شد، نیروی دریایی سپاه هم با دیگر نیروهای سپاه و هم با نیروی هوایی و دریایی ارتش همكاری وسیع داشت. در این رزمایش ناوهای كلاسیك، ناوشكن‌ها، ناوچه‌های موشك‌انداز و بالگردهای ضد زیردریایی ارتش به اضافه هواپیماهای اف 4،‌اف 14، میگ 29 و دیگر هواپیماها و بالگردهای ارتش در كنار هواپیماهای سوخو و دیگر هواپیماها و بالگردهای سپاه حضور داشتند و هر كدام وظایف خود را انجام می‌دادند.
فدوی افزود: طبیعی است این تقسیم كار در مجموع طیف وسیع و كاملی از ماموریت‌ها را در خود داشت. نكته دیگر این است كه در ایران بعد از انقلاب توان نظامی به وجود آمده كه متناسب با همه مسایلی است كه ایران با آنها مواجه است؛ از جمله تهدیدی كه متوجه ایران است و اگر همین نیروها و توانمندی‌های متناسب با ایران بعد از انقلاب نبود، امروز ایرانی نبود.
نماینده نظامی لهستان همچنین پرسید كه آیا برای انجام رزمایش شما آموزش مشترك به نیروهای سپاه و ارتش دادید؟ و فدوی در پاسخ وی تصریح كرد: طبیعی است كه ما آموزش‌هایی متناسب با وظایف تعریف شده نیروهای خود داریم و به عنوان مثال آنها باید بیاموزند كه چگونه بر روی یك شناور 15 یا 16 متری كه انواع مختلفی از موشك‌ها و اژدرها را شلیك می‌كند، كار كنند اما در مجموع هر كدام از نیروهای ارتش و سپاه روش‌های خاص خود را در عملیات به كار می‌گرفتند و در این رزمایش فرماندهی نیروهای عملیات كننده به عهده سپاه بود و ما با فرماندهان ارتش جلسات هماهنگی مشترك برگزار می‌كردیم كه كفایت كار ما را می‌كرد.
وابسته نظامی كشور ایتالیا پرسید كه مراحل، اهداف و سیستم‌های ارتباطی مورد استفاده شما در رزمایش چه بودند كه جانشین فرمانده نیروی دریایی سپاه در جواب وی با اشاره به پیشرفت‌های شگرف صورت گرفته در عرصه وسایل و شیوه‌های ارتباطی گفت: وسایل و شیوه‌های ارتباط جمعی مهم نیست، بلكه مهم این است كه این وسایل و شیوه‌ها كفایت كار شما را بكند كه ما به این مرحله رسیده‌ایم و علاوه بر وسایل مورد استفاده ما سیستم‌های ایمنی كه بر روی آنها نصب شده بود، چه سخت‌افزاری و چه نرم‌افزاری نیز توسط كارشناسان داخلی ما طراحی و تولید شده است.
فدوی با بیان اینكه ما برای آینده بررسی‌های گوناگونی كرده‌ایم و اگر اتفاقی بیفتد، ما توانایی پاسخ گفتن به آن را در خود به وجود آورده‌ایم، اظهار داشت: ما تمام مراحل رزمایش را با موفقیت انجام داده و به تمام اهداف تعیین شده قبلی رسیدیم.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار شبكه العالم مبنی بر اینكه عكس‌العمل شما در مقابل تهدیدات آمریكا چه خواهد بود؟ تصریح كرد: عكس‌العمل ما به تهدیدات آمریكا بعد از انقلاب اسلامی همه یا یك سمت و سو بوده و تحت هیچ شرایطی ما حاضر به مسامحه و عقب‌نشینی در مقابل آمریكا نخواهیم بود.
فدوی افزود: در صورتی كه هر حماقتی از سوی دشمنان ما صورت گیرد، پاسخ ما قاطع و بسیار بسیار سریع‌تر از آنچه تصور می‌شود، خواهد بود. حماقت دشمنان ما به شرایطی منجر خواهد شد كه آنها در معرض مقابله همه جانبه ما قرار خواهند گرفت و باید این را هم در نظر داشت كه نیروهای آنها دور تا دور كشور ما پراكنده هستند.
خبرنگار واحد مركزی خبر درباره پیمان‌نامه‌های مشترك دفاعی با كشورهای منطقه كه چندی پیش وزیر دفاع از آنها خبر داده بود، پرسید كه جانشین فرمانده نیروی دریایی سپاه در پاسخ گفت: ما كشور بزرگی در منطقه و خلیج فارس هستیم با توانمندی‌های همه جانبه كه به اقتضای این توانمندی‌ها ارتباط خاصی بین ما و همسایگان ما برقرار می‌شود. همه كشورهای منطقه مثل ما مسلمان هستند و اشتراكات ما با آنها بی‌نهایت زیاد است.
فدوی با بیان اینكه ما به لحاظ موضوع منابع انرژی موجود در خلیج فارس نیز اشتراكات زیادی با كشورهای این منطقه داریم، افزود: هر روزی كه بگذرد همه بیشتر متوجه خواهند شد كه تهدیدات متوجه ما نیز تهدیدات مشتركی است و در چنین شرایطی با توجه به شرایط گذشته و شرایط جدید هر روز شاهد نزدیكی بیشتر ما با كشورهای منطقه خواهید بود.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی مبنی بر اینكه بر اساس شایعاتی شنیده می‌شود كه سلاح‌های فوق پیشرفته شلیك شده در رزمایش پیامبر اعظم(ص) كپی‌برداری شده از تولیدات نظامی دیگر كشورهاست، گفت:‌ما چرخه كاملی از تولید نیازمندی‌های نظامی خود داریم، اما طبیعتاً همه سرمایه‌ها و ملزومات اولیه یكجا به صورت كامل فراهم نیست و طبیعی است كه همكاری‌ها و ارتباطاتی هم وجود داشته باشد، اما تجهیزات استفاده شده در این عملیات اگر در كشور مبنا و اساس علمی كاملی نداشته باشد یا نمونه‌ای باش،د قابل كپی‌برداری نیست و كسانی كه بحث كپی‌برداری و اینها را مطرح می‌كنند، می‌خواهند ضعف و عصبانیت خود را بپوشانند.
جانشین فرمانده نیروی دریایی سپاه در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری فارس مبنی بر اینكه ارزیابی شما از توان نظامی آمریكا در قیاس با توان رسانه‌ای و حجم جنگ روانی آمریكایی‌ها چیست؟ گفت: نظریه‌پردازان آمریكا معتقدند واقعیت مهم نیست، بلكه مهم تصویر واقعیت است كه رسانه‌ها می‌سازند و چون آنها صاحب رسانه‌هایی قوی هستند، می‌گویند ما برای مردم دنیا از هر چیزی تصویر مطول خود را می‌سازیم.
فدوی افزود: به طور قطع آمریكایی‌ها در جنگ روانی می‌توانند مدعی قدرت باشند برخلاف توان نظامی آنها كه به هیچ وجه برابر با توان رسانه‌ای آنها نیست. آمریكا در حین جنگ دوم جهانی و بعد از آن به خصوص در دوران جنگ سرد تجربه و عملكرد موفقی در جنگ روانی و رسانه‌ای داشته و دارند ولی تجربه حضور آنها در جنگ‌ها و درگیری‌های نظامی مربوط به حضور آنها در كره، ویتنام، افغانستان و عراق است كه همه می‌توانیم قضاوت كنیم كه در عراق مردم این كشور پیروز شدند كه دیروز حكومت رسمی و قانونی را انتخاب كردند یا آمریكا.
وی اظهار داشت: نتایجی كه نیروهای آمریكایی در جنگ‌ها و درگیری‌های نظامی كسب كرده‌اند برای هر نیروی نظام تاسف‌بار است.
این مقام نظامی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار خبرگزاری فارس درباره تعاملات و ارتباطات سپاه و ارتش در آینده تصریح كرد: در طول سال‌های جنگ و سال‌های بعد از جنگ در ابعاد مختلف بین ارتش و سپاه آن‌چنان هماهنگی صورت گرفته كه برای هر حادثه‌ای كه پیش بیاید، این هماهنگی در عمل و عكس‌العمل مشترك كفایت می‌كند. در طول این سال‌های طولانی بین فرماندهان ارتش و سپاه بالاترین سطح از هماهنگی به وجود آمده است.


 

.: Weblog Themes By Pichak :.


ابزاروبلاگ

.

تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
قالب وبلاگقالب وبلاگ

mouse code

كد ماوس