تبلیغات
دست آوردهای روز بشر - جدید ترین هواپیمای جنگی دنیا
قالب وبلاگ قالب وبلاگ

دست آوردهای روز بشر
 
جدید،تازه،متنوع


Powered by WebGozar


به وبلاگ من خوش آمدید
 
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 19 دی 1390 توسط مهدی ارکیان
به گزارش خبرگزاری رویترز، هواپیمای جنگی چند کاره و ضد رادار ‪ F-35‬با سرمایه‌گذاری مشترک و ‪ ۲۷۶/۵‬میلیارد دلاری آمریکا، کانادا، انگلیس، ایتالیا، هلند، استرالیا، نروژ، دانمارک و ترکیه در حال تولید است. سنگاپور و اسراییل در این طرح مشارکت دارند اما هنوز هزینه‌هایی متقبل شده را پرداخت نکرده‌اند.شرکت آمریکایی “لاکهید مارتین”، نخستین تامین‌کننده وزارت دفاع آمریکا، طراحی و ساخت سه مدل از این هواپیمای فوق پیشرفته را بر عهده گرفته است.
نخستین نمونه جنگنده “اف-‪ ،”۳۵‬روز جمعه در آسمان تگزاس به پرواز درآمد و به رغم موفقیت نسبی، مجبور شد به علت یک پیغام هشدار مربوط به سامانه کنترل سرعت و ارتفاع هواپیما، به جای زمان پرواز تعیین شده ‪۶۰‬ دقیقه‌ای، پس از ‪ ۳۸‬دقیقه پرواز به زمین بازگردد.

قیمت ارزان‌ترین مدل جنگنده جدید “اف-‪ ۴۵ “۳۵‬میلیون دلار و قیمت گران‌قیمت‌ترین مدل آن با قابلیت پرواز عمودی و نیز فرود روی ناوهای هواپیمابر، ‪ ۶۰‬میلیون دلار اعلام شده‌است.

شرکت “لاکهید مارتین” برای ساخت این جنگنده خود با چندین شرکت قطعه‌ساز آمریکایی دیگر قرار داد بسته‌است و به طور مثال یکی از دو موتور این جت توسط شرکت “یونایتد تکنالوجیز” و موتور دیگر آن با همکاری “جنرال موتورز” و “رولز-رویس” تولید می‌شوند.

“لاکهید مارتین” در سال ‪ ۲۰۰۱‬و پس از ‪ ۵‬سال رقابت با شرکت “بویینگ” موفق شده بود در مزایده تعیین تولیدکننده این جت فوق پیشرفته، به پیروزی برسد.

در پرواز آزمایشی روز جمعه، این هواپیما تا ارتفاع ‪ ۱۵‬هزارپایی اوج گرفت و با انجام مانورهای خاص، سامانه‌های کنترل، هدایت و نیز موتور آن مورد آزمایش قرار گرفتند. دومین پرواز آزمایشی این هواپیماها در روزهای آینده انجام خواهد شد.

پیش‌بینی می‌شود هواپیمای “اف-‪ “۳۵‬در آینده جایگزین گستره وسیعی از جنگنده‌های قدیمی‌تر از جمله هواپیماهای “ای-‪” ،”۱۰‬اف-‪” ،”۱۶‬اف/ای-‪،”۱۸‬ “هورنت” و جنگنده‌های عمودخیز “هریر”(‪ (Harrier‬انگلیس شود.

وزارت دفاع آمریکا تا سال ‪ ۲۰۲۷‬در مجموع دو هزار و ‪ ۴۴۳‬عدد از این جت جنگنده جدید را برای نیروی هوایی، نیروی دریایی و نیروی زمینی ارتش آمریکا خریداری خواهد کرد و انگلیس و سایر کشورهای حاضر در این طرح نیز تا سال ‪ ۲۰۱۴‬استفاده از این جنگنده در ارتشهای خود را آغاز می‌کنند.

پیش‌بینی می‌شود در نهایت ‪ ۳‬هزار و ‪ ۱۰۰‬فروند از این هواپیما در ارتشهای کشورهای حاضر در این طرح به خدمت گرفته شوند و ‪ ۲‬هزار فروند دیگر از آنها نیز به سایر کشورها جهان فروخته شوند.

.: Weblog Themes By Pichak :.


ابزاروبلاگ

.

تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
قالب وبلاگقالب وبلاگ

mouse code

كد ماوس